Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcapNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Voting_barNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcapNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Voting_barNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 
Albani (761)
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcapNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Voting_barNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcapNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Voting_barNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 
emine (509)
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcapNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Voting_barNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 
Era (387)
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcapNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Voting_barNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 
Redi (338)
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcapNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Voting_barNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 
Visiana (198)
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcapNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Voting_barNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 
iDa (175)
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcapNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Voting_barNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 
Esila (153)
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcapNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Voting_barNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 

Kush është në linjë
40 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 40 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcap3%Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 3% [ 1 ]
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcap14%Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 14% [ 5 ]
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcap11%Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 11% [ 4 ]
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcap58%Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 58% [ 21 ]
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcap0%Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 0% [ 0 ]
Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_lcap14%Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq

Shko poshtë

Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq Empty Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq

Mesazh nga Muslimanja Sun Jun 05, 2011 12:11 pm

Teksa shohim të tjerë njerëz në siklet, mjaftohemi vetëm duke i vështruar nga larg, pa u afruar për t’u ofruar ndihmë. Nga studimet e bëra, psikologët tregojnë se janë të shumta arsyet që na pengojnë të afrohemi e t’u japim ndihmën e duhur atyre që kanë vërtet nevojë për të.

Ju jeni duke nxituar për në punë dhe një burrë përpara jush bie në trotuar. A ndaloni për ta ndihmuar? Në një studim të bërë për këta “soditës”, doli se disa njerëz largojnë shikimin apo vazhdojnë të ecin në vend që të ndalojnë dhe të përfshihen.

Pyetja e përgjegjësisë luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e “spektatorëve” për të bërë diçka. Në një eksperiment të bërë nga Ervin Staub, një profesor psikologjie në universitetin e Massachusetts, në Amherst, një i rritur ndau grupet me 5-vjeçarë dhe 6-vjeçarë në një dhomë. Ajo tregoi se një pjese u la si detyrë që të kujdeseshin për gjithçka që do të ndodhte. Të tjerëve nuk u tha asgjë. Pasi ajo u largua, fëmijët dëgjuan diçka që tingëllonte sikur dikush ishte në vështirësi në dhomën tjetër. Ideja ishte të shihej nëse fëmijët ishin më pak apo më shumë të predispozuar të ndihmonin, pasi atyre u ishte thënë se ishin përgjegjës.

6-vjeçarët ishin më të predispozuar të investigonin kur e rritura u dha atyre përgjegjësi. 5-vjeçarët nuk ishin. Në vend të kësaj, ata vendosën gishtat në vesh kur dëgjonin zhurma shqetësuese. “Ata ishin në konflikt, – shpjegon Staub, – ndoshta ata nuk janë ndjerë kompetent apo me aq kurajë sa të shkonin tek dhoma tjetër, po ata u bënë të përgjegjshëm. Kështu, ata shmangën situatën”.

Sipas Staub, 6-vjeçarët ishin më të shpejtë për të vepruar, sepse ata ishin më familjarë me faktin se ku duhet të shkonin dhe si të ofronin ndihmë. Që kur pjesa më e madhe e emergjencave zhvillohen në situata jo familjare, të rriturit shpesh reagojnë si 5- vjeçarët. Ata ndihen të përgjegjshëm, por të pafuqishëm, ndaj tentojnë ta shmangin krizën se sa të ndërhyjnë.

“Ka një prirje për të vendosur se nuk duhet marrë asnjë veprim, – thotë Staub. – Mendimet e para që kalojnë në mendjen tuaj ju mbajnë për të ofruar ndihmë. Në vend të ndërmerrni veprime, ju duhet të ‘punoni’ kundër tyre”.

Disa nga arsyet e përbashkëta që mund t’ju pengojnë të ofroni ndihmë përfshijnë:

Ju mund të mendoni se një njeri më i moshuar apo me më shumë njohuri mjekësore mund të ofrojnë asistencë. Pse duhet të jem i pari që të ndihmoj? Nuk jam unë personi më kompetent në këtë turmë. Frika e sikletit është e madhe: askush nuk do të rrezikojë të duket budalla në sytë e të tjerëve. Çfarë ndodh nëse ai nuk ka nevojë për ndihmën time?

Ne marrin sinjale nga njerëzit që na rrethojnë, por pjesa më e madhe e njerëzve tentojnë t’i mbajnë emocionet e tyre në publik. Asnjë tjetër nuk duket i shqetësuar, ndoshta nuk është ndonjë problem. “Nëse ju vini re probleme dhe e gjeni veten duke menduar të mos veproni, bëni një sforco, ndaloni dhe vlerësoni situatën në vend që të largoheni”, – thotë Staub. Pastaj përpiquni të përfshini edhe njerëz të tjerë: ju nuk duhet të merrni i vetëm përgjegjësinë për ta ndihmuar. “Ndonjëherë mjafton vetëm të kthehesh dhe t’i thuash personit që ke në krah: ‘Duket sikur duhet të bëjmë diçka’. Ose pyesni nëse është thirrur ambulanca, dhe nëse jo, të thërrisni një. Ndërsa ju ndërmerrni veprime, shumë njerëz do të marrin sinjalet nga ju dhe do të veprojnë”.

Nëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq NdihmeNëse sheh dikë në telashe, mos rri duarkryq New_pi12
Muslimanja
Muslimanja
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 601
Piket : 1929
Respekti : 9
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 45
Vend ndodhja : Tirane

http://islami-puke.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi