Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcapPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Voting_barPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcapPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Voting_barPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 
Albani (761)
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcapPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Voting_barPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcapPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Voting_barPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 
emine (509)
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcapPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Voting_barPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 
Era (387)
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcapPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Voting_barPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 
Redi (338)
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcapPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Voting_barPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 
Visiana (198)
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcapPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Voting_barPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 
iDa (175)
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcapPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Voting_barPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 
Esila (153)
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcapPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Voting_barPejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 

Kush është në linjë
44 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 44 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcap3%Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 3% [ 1 ]
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcap14%Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 14% [ 5 ]
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcap11%Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 11% [ 4 ]
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcap58%Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 58% [ 21 ]
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcap0%Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 0% [ 0 ]
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_lcap14%Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur

Shko poshtë

Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Empty Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur

Mesazh nga iDa Sat Dec 17, 2011 7:01 pm

Fëmijët janë të gëzuar.Sot është Bajram.E kush nuk gëzohet në Bjaram!Po për fëmijët është me të vërtetë një ditë e veçantë.Në mëngjesin e Bajramit, ndërsa ndërsa të gjithë njerëzit i vizitojnë njëri-tjetrin, fëmijët të veshur me rroba të reja, luajnë dhe vrapojnë të gëzuar.Mirëpo, një vajzë e vogël ishte ulur në një qoshe dhe qante pa nxjerrë zë.Ajo kishte vënë kokën midis duarve dhe po vështronte fëmijët që luanin. I shihte dhe qante pa pushim.
Pejgamberi s.a.v.s dhe vogëlushja e cila u bë e lumtur Vajza_vogel_1315871248
Pas namazit të Bajramit e, pasi u uroi Bajramin të gjithë muslimanëve, Profeti ynë i dashur a.s, bashkë me ca shokë shkuan për të vizituar disa miq të tjerë.Kur shihnin se Profeti a.s po vinte drejt shtëpisë së tyre, muslimanët dhe familjet e tyre gati sa nuk fluturonin nga gëzimi.

Teksa po dilte nga një shtëpi që sapo e kishte vizituar, diku në një qoshe pa një vajzë të vogël që po qante.Iu afrua.E përkdheli lehtë, pastaj e pyeti me butësi: "Voglushe, të gjithë fëmijët po qeshin dhe po lodrojnë.Përse qan? Sot është Bajram dhe të gjithë njerëzit duhet të jenë të gëzuar.Më trego, çfarë të ka mërzitur?"
Vajza e vogël, përmes lotëve , vështroi njeriun që e pyeti maq ëmbël e me dashamirësi prindore. Vajza pushoi lotët dhe nisi të tregojë: "Bajramin e kaluar babai ishte me ne, por tani nuk është më.Në luftën e fundit luftoi krahë përkrah me Profetin dhe ra dëshmorë.Mungesa e tij më hidhëron shumë.Të gjithë fëmijët kanë rroba të reja dhe para xhepi.Ndërsa nëna ime nuk mundi as të më qep rroba të reja as të më jap para xhepi.Qenka e dhimbshme dhe e vështirë të jesh jetime".

Kur vajza mbaroi së treguari, lotët iu shumuan.Mezi shikonte nisi të qante me zë të lartë.
Pejgamberi s.a.w.s e dëgjoi me vëmendje, u hidhërua shumë kur dëgjoi këto fjalë të dalura nga zemra e vajzës së vogël jetime.Ai ia përkdheli flokët përsëri voglushes dhe i tha:
"Mos qaj, moj bijë! Ngrije kokën! Nëse dëshiron, unë jam babai yt, Fatimja është motra jote dhe Aisheja nëna jote.Si thua, moj bijë, a e pranon?"
Vajza e vogël e ngriti kokën dhe e vështroi me vëmendje njeriun që po i afronte dashuri prindore.Nuk vonoi dhe e njohu.Para saj qëndronte Profeti a.s. Vajza u gëzua aq shumë, sa me gjithë fuqinë e zemrës iu përgjigj: "Po"
Pejgamberi s.a.w.s e morri për dore vajzën e vogël dhe shkuan në shtëpinë e tij.Menjëherë vajza e Pejgamberit a.s Fatimja ia lau duart dhe fytyr, ia krheu flokët,i veshi rroba të reja dhe të bukura. Ndërsa bashkëshortja e Pejgamberit a.s Aishja i dha për të ngrënë dhe ca para xhepi për Bajram.

Vajza e vogël e ndjeu veten të lumtur.Kur doli jahstë për të luajtur, disa fëmijë e panë se nga cila shtëpi doli, u bënë kureshtarë dhe e rrethuan menjëherë. Ata e pyetën: "Pse sytë e tu kanë kaq shumë dritë?" Vajza e vogël u përgjigj: "Sot, unë, jam fëmija më i lumtur në botë! Tashmë edhe unë kam një baba, kam një nënë, kam një motër!"
Fëmijët, njëri pas tjetrit, i afroheshin vogëlushes t`i merrnin pakëz lumturi nga lumturia e pakufishme që e kishte pushtuar vajzën e vogël.
________
Marrë nga: /uniteti.com/
iDa
iDa

Numri i postimeve : 175
Piket : 567
Respekti : 100
Date e hyrjes : 10/06/2011
Mosha : 33
Vend ndodhja : Durres

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi