Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcapDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Voting_barDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcapDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Voting_barDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 
Albani (761)
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcapDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Voting_barDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcapDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Voting_barDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 
emine (509)
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcapDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Voting_barDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 
Era (387)
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcapDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Voting_barDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 
Redi (338)
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcapDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Voting_barDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 
Visiana (198)
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcapDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Voting_barDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 
iDa (175)
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcapDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Voting_barDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 
Esila (153)
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcapDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Voting_barDomatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 

Kush është në linjë
50 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 50 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcap3%Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 3% [ 1 ]
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcap14%Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 14% [ 5 ]
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcap11%Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 11% [ 4 ]
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcap58%Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 58% [ 21 ]
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcap0%Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 0% [ 0 ]
Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_lcap14%Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara

Shko poshtë

Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara Empty Domatet luftojnë shumë sëmundje dhe janë më të fuqishme të gatuara

Mesazh nga Esila Mon Feb 27, 2012 11:34 pm

Të ngrënit e shumtë të domateve dhe të produkteve të tyre është e lidhur me forcimin e shëndetit dhe me zvogëlimin e rrezikut për gjendjet siç janë kanceri, osteoporoza (brishtësia e kockave) dhe të sëmundjeve kardiovaskulare të gjitha këto duke u mbështetur në hulumtimet e bëra.Për më tepër gatimi dhe përpunimi i domateve rritë potencën (fuqinë) e lykopenit një përbërës që lufton sëmundjet.
Hulumtuesit kanë gjetur se domatet janë burimi më i madh i lykopenit dietetik; një antioksidantë i fuqishëm që ndryshe nga përbërësit e shumë pemëve dhe perimeve, ka një biodisponueshmëri (pranueshmëri të përbërësit në gjak) më të madhe pas gatimit dhe përpunimit.Ata gjetën një lidhshmëri ndërmjet konsumimit të domateve dhe rrezikut të ulur për disa kancer si dhe disa gjendjeve të tjera, duke përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, osteoporozën, dëmtimet e lëkurës të shkaktuara nga rrezet ultraviolete, dhe disfunksionit kognitiv (të menduarit).Domatet janë të pranishme kudo, dhe janë të pranishme në disa forma:

‘’Zhvillimi kohë gjatë dhe përparimi i shkencës rreth domateve dhe produkteve të tyre mundë të jetë një strategji e thjeshtë dhe efektive për të ndihmuar individët në rritjen e konsumimit të perimeve, që shpie në përmirësimin e modeleve të përgjithshme të ushqyerit, dhe përfundimisht në një shëndet më të mirë.’’ – thonë autorët.

‘’Domatet janë ndër perimet më të rëndësishme pa-niseshte (që përmbajnë shumë pak sheqer) në dietën Amerikane. Hulumtimi nënvizon marrëdhënien ndërmjet konsumimit të domateve dhe rrezikut të ulur të kancerit, sëmundjeve të zemrës, dhe gjendjeve të tjera,’’- konkludojnë autorët.

‘’Të dhënat gjithashtu sugjerojnë se preferohet konsumimi i domateve për shkak të dobive ushqimore dhe për faktin se një gjë e tillë mundë të jetë një strategji e thjeshtë dhe efektive për të rritur konsumin e përgjithshëm të perimeve.’’

Lykopeni është një ndër karitenoidët më të shpeshtë në trupin e njeriut dhe njëri ndër karitenoidët më të fuqishëm antioksidues. Përveç në domate, është gjetur edhe në pemë të tjera të kuqe si shalqiri, papaja, grejpfruti i trëndafiltë dhe gujava e trëndafiltë.

Studimet e tjera kanë treguar se leukopeni zvogëlon rrezikun nga kanceri i prostatës dhe gjithashtu ka veçori kardioprotektive (mbrojtëse ndaj zemrës), antimutagjen (kundër çrregullimeve gjenetike), antikarnceroze dhe antinflamatore (kundër ndezjeve).

Lykopeni është i patretshëm në ujë dhe është i lidhur fortë për fibrat e pemëve dhe perimeve, prandaj edhe biodisponueshmëria e leukopenit rritet nga përpunimi i tyre.

Prandaj prodhimet si lëngu i domateve, supa, salca dhe keqapi (preferohet i përgatitur në shtëpi), mundësojnë koncentriket më të larta të biodisponueshmërisë së lykopenit.

Detajet e dokumentit të hulumtimit:

B. B. Freeman, K. Reimers. Tomato Consumption and Health: Emerging Benefits. American Journal of Lifestyle medicine, 2010.

Thotë Allahu:
”Njeriu le të shikoje ushqimin e vet. Ne lëshuam shi të mjaftueshëm.
Pastaj e çamë tokën sipas nevojës së bimës, dhe bëmë që në të të mbijnë drithëra, edhe rrush e perime, edhe ullinj e hurma, edhe kopshte të dendura, dhe pemë e kullosa. Si mjete gjallërimi për ju dhe për bagëtinë tuaj.” (Abese 24-32)
”… hani dhe pini e mos e teproni…” (El-A’raf 31)
Esila
Esila

Numri i postimeve : 153
Piket : 393
Respekti : 104
Date e hyrjes : 09/06/2011
Mosha : 36
Vend ndodhja : Elbasan

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi