Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Thënie të çmuara të dijetarëve EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcapThënie të çmuara të dijetarëve Voting_barThënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcapThënie të çmuara të dijetarëve Voting_barThënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 
Albani (761)
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcapThënie të çmuara të dijetarëve Voting_barThënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcapThënie të çmuara të dijetarëve Voting_barThënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 
emine (509)
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcapThënie të çmuara të dijetarëve Voting_barThënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 
Era (387)
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcapThënie të çmuara të dijetarëve Voting_barThënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 
Redi (338)
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcapThënie të çmuara të dijetarëve Voting_barThënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 
Visiana (198)
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcapThënie të çmuara të dijetarëve Voting_barThënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 
iDa (175)
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcapThënie të çmuara të dijetarëve Voting_barThënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 
Esila (153)
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcapThënie të çmuara të dijetarëve Voting_barThënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 

Kush është në linjë
39 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 39 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcap3%Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 3% [ 1 ]
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcap14%Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 14% [ 5 ]
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcap11%Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 11% [ 4 ]
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcap58%Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 58% [ 21 ]
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcap0%Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 0% [ 0 ]
Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_lcap14%Thënie të çmuara të dijetarëve Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Thënie të çmuara të dijetarëve

Shko poshtë

Thënie të çmuara të dijetarëve Empty Thënie të çmuara të dijetarëve

Mesazh nga emine Tue Apr 10, 2012 5:25 pm

Një prej Profesorëve tanë në Universitetin e Mensures e ka sprovuar Allahu xh.sh me një sëmundje në zemër, lusim Allahun xh.sh që ta shërojë së bashku me të gjithë të sëmurët e myslimanëve, kishte udhëtuar në Londër për shërim dhe atje mjekët vendosën që ta operonin sa më parë.

Më tregonte mua se si kishte vendosur që të kthehej në vendlindje për tu përshëndetur me familjarët dhe të afërmit, si dhe për të lënë disa porosi. Por, më tha, para se të udhëtoja isha duke qëndruar në zyrën e një shokut time dhe përballë saj e shikoja një njëri i cili po shiste mish, ndërsa aty pran më kapi syri një plakë të moshuar e cila po mblidhte copat e rëna nga dhjami dhe kockat.

Dola menjëherë, me tha, dhe po e thërrisja gruan'' Oj, nënë eja këtu, çfarë jeni duke bërë?, dhe a e dini se çka i tha ??

Ajo i tha se kishte gjashtë vajza dhe se po mblidhte nga copat e rëna në tokë pasi që ato kishin më shumë se gjashtë muaj që nuk kishin ndier erën e mishit.

Fillova të qaja sa gati zemra mu ndal, mu kujtua se si ne thuajse çdo ditë hedhim mish dhe ushqime, sa që jemi stërngopur dhe sëmurë nga ushqimet e tepruara.

Pastaj iu drejtova shitësit dhe i thashë, jepi sa të dojë nga mishi. Ndërsa atë e pyeta se sa i nevojiteshin. Mu përgjigj se nuk më duhen më shumë se një kilogram.

Nuk pranova assesi, vetëm se të merrte së paku dy kilogram, pastaj pagova për një vit të plotë në mënyrë që të mund të vinte gruaja çdo javë dhe të merrte nga mishi aq sa i nevojitej.

Ajo ra në gjunjë, ngriti kokën dhe duart kah qielli, filloje të i lutej Allahut xh.sh duke qarë.

Allahu xh.sh ia pranoje lutjet kësaj gruaje të gjorë, kësaj gruaje të devotshme.

Shejh Muhamed Hassan tregon se, i është betuar në Allahun xh.sh që ende pa kaluar një jave është ndier më ndryshe, është ndier më mire, dhe vendosi të mos udhëtonte.

Por insistimet për të udhëtuar në mënyre që të siguroheshin për shëndetin e tij, dhe që të ishin më të qete ishin të mëdha.

Atje dëgjova çudinë e çudirave, dëgjova mjekun i cili ishte përgjegjës për shëndetin tim duke shikuar në analizat e mia e pastaj kthente shikimin nga unë, shikonte analizat dhe përsëri më shikonte mua duke më pyetur i habitur '' A këto janë analizat tua'??.

Po, iu përgjigja. Ndërsa ai vazhdonte të shikonte herë analizat dhe herë mua, derisa më nuk mundi ta përmbante veten, filloi të bërtiste, '' Çka ke bërë?, Çka të ka ndodhur kështu?''. ''Unë nuk po shoh asnjë shenjë të sëmundjes tënde, çfarë ke bërë''??!!.

Kam bërë tregti me Allahun xh.sh dhe ja më ka shëruar.

Thotë Muhamed Hassani, assesi mos e injoroni lëmoshën, assesi mos përqeshni mirësinë, assesi mos e nënçmoni mirësinë sado e vogël të jetë ajo. Dhe assesi mos e harroni fjalën e Pejgamberit a.s '' Shëroni të sëmurët tuaj me lëmoshë''.

Vëlla... Një grua ka hyrë ne zjarr për shkak të një mace, ndërsa lavirja hyri në xhenet për shkak të një qeni! Ajo i dha ujë një qeni që ishte tepër i etur, e Allahu xh.sh për këtë ia fali mëkatet e saj!
emine
emine

Numri i postimeve : 509
Piket : 1948
Respekti : 100
Date e hyrjes : 25/04/2011
Vend ndodhja : Turqi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi