Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Pse qante Enes ibn Maliku? EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcapPse qante Enes ibn Maliku? Voting_barPse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcapPse qante Enes ibn Maliku? Voting_barPse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 
Albani (761)
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcapPse qante Enes ibn Maliku? Voting_barPse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcapPse qante Enes ibn Maliku? Voting_barPse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 
emine (509)
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcapPse qante Enes ibn Maliku? Voting_barPse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 
Era (387)
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcapPse qante Enes ibn Maliku? Voting_barPse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 
Redi (338)
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcapPse qante Enes ibn Maliku? Voting_barPse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 
Visiana (198)
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcapPse qante Enes ibn Maliku? Voting_barPse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 
iDa (175)
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcapPse qante Enes ibn Maliku? Voting_barPse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 
Esila (153)
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcapPse qante Enes ibn Maliku? Voting_barPse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 

Kush është në linjë
60 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 60 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcap3%Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 3% [ 1 ]
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcap14%Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 14% [ 5 ]
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcap11%Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 11% [ 4 ]
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcap58%Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 58% [ 21 ]
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcap0%Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 0% [ 0 ]
Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_lcap14%Pse qante Enes ibn Maliku? Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Pse qante Enes ibn Maliku?

Shko poshtë

Pse qante Enes ibn Maliku? Empty Pse qante Enes ibn Maliku?

Mesazh nga iDa Mon Apr 30, 2012 9:05 pm

Nga: Dr.Ragib Es-Serxhani

Transmetohet se sa here që është përmend qyteti i Testerit, një nga qytetet e fortifikuara të Persisë, Enes bin Maliku çdo herë qante.
Këtë qytet myslimanët e kishin rrethuar për plot një vit e gjysmë, më pas ky qytet ra në duart e myslimanëve dhe atyre iu mundësua realizimi i fitores dhe çlirimi i qytetit. Ky çlirim llogaritet si një nga çlirimet më të vështira të myslimanëve.
Nëse gjendja është kaq e bukur dhe kaq e shndritshme për myslimanët atëherë a thua pse vallë Enes bin Malik r,a qante çdo here kur ai e kujtonte çlirimin e Testerit ??
Porta e këtij qyteti ishte hapur në orët e hershme të mëngjesit, diku pak para se të agoi dielli, myslimanët zunë të futën në fortesë dhe një betejë e vrulltë ndodhi në mes të treqind mijë myslimanëve dhe njëqind e pesëdhjetë mijë persianëve, çdo çast në vete ngërthente vdekjen, çdo sekondë mund të kthehej në fatkeqësi dhe në katastrofë për ushtrinë çlirimtare të myslimanëve.
Gjendja ishte shumë e vështirë..... Një krizë prej më të rëndave...... Një situatë shumë e rrezikshme...
Por, në fund- Me mirësinë e Allahut xh,sh- myslimanët arritën fitoren, arritën një fitore të oshtimë mbi armikun e tyre, fitore kjo që erdhi pak çaste pas agimit të diellit.
Myslimanët e kuptuan se namazi i mëngjesit ju kishte kaluar në këtë ditë të tmerrshme !!
Myslimanët nuk kishin arritur që në këtë gjendje kaq të rëndë, në kohën kur shpatat ju fërfëllonin mbi kokat e tyre, në tmerrin brenda fortesës që të falnin namazin e sabahut në kohë !!
Enes bin Maliku r,a, qante sepse e kishte humbur namazin e sabahut, qante sepse kjo i kishte ndodhur për herë të parë gjatë gjithë jetës së tij, qante edhe pse ishte i arsyetuar, qante edhe pse ushtria e myslimanëve kishin justifikim, qante edhe pse ata ishin të preokupuar me luftën, qante edhe pse ata ishin në xhihad, qante sepse ajo që kishin humbur ka një vlerë të madhe...??!!
Enesi r,a thoshte: Çka po më duhet ky qytet, unë kam humbur namazin e sabahut? Për Allahun sikur të më jepej e bota me krejt çka në të nuk do ta ndërroja të at namaz që më humbi??!!
Nga këtu kuptohet se pse ata fitonin...??
Cili është fati i namazit të sabahut në jetën tonë ??
Këta njerëz kanë sakrifikuar jetën e tyre për hir të Allahut xh,sh, ndërsa ne a mund ta llogarisim si sakrificë gjumin tonë për hir të Allahut xh,sh e të ngrihemi për tu falur...??!!
Nëse nuk vlerësojmë, atëherë në çfarë lloji të fitores ne mund të shpresojmë...??!!
iDa
iDa

Numri i postimeve : 175
Piket : 567
Respekti : 100
Date e hyrjes : 10/06/2011
Mosha : 33
Vend ndodhja : Durres

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi