Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Fiku, pema e parajsës EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Fiku, pema e parajsës EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Fiku, pema e parajsës EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Fiku, pema e parajsës EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Fiku, pema e parajsës EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Fiku, pema e parajsës EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Fiku, pema e parajsës EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Fiku, pema e parajsës EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Fiku, pema e parajsës EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Fiku, pema e parajsës EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Fiku, pema e parajsës EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Fiku, pema e parajsës EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Fiku, pema e parajsës EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Fiku, pema e parajsës EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Fiku, pema e parajsës EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Fiku, pema e parajsës Vote_lcapFiku, pema e parajsës Voting_barFiku, pema e parajsës Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Fiku, pema e parajsës Vote_lcapFiku, pema e parajsës Voting_barFiku, pema e parajsës Vote_rcap 
Albani (761)
Fiku, pema e parajsës Vote_lcapFiku, pema e parajsës Voting_barFiku, pema e parajsës Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Fiku, pema e parajsës Vote_lcapFiku, pema e parajsës Voting_barFiku, pema e parajsës Vote_rcap 
emine (509)
Fiku, pema e parajsës Vote_lcapFiku, pema e parajsës Voting_barFiku, pema e parajsës Vote_rcap 
Era (387)
Fiku, pema e parajsës Vote_lcapFiku, pema e parajsës Voting_barFiku, pema e parajsës Vote_rcap 
Redi (338)
Fiku, pema e parajsës Vote_lcapFiku, pema e parajsës Voting_barFiku, pema e parajsës Vote_rcap 
Visiana (198)
Fiku, pema e parajsës Vote_lcapFiku, pema e parajsës Voting_barFiku, pema e parajsës Vote_rcap 
iDa (175)
Fiku, pema e parajsës Vote_lcapFiku, pema e parajsës Voting_barFiku, pema e parajsës Vote_rcap 
Esila (153)
Fiku, pema e parajsës Vote_lcapFiku, pema e parajsës Voting_barFiku, pema e parajsës Vote_rcap 

Kush është në linjë
41 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 41 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Fiku, pema e parajsës Vote_lcap3%Fiku, pema e parajsës Vote_rcap 3% [ 1 ]
Fiku, pema e parajsës Vote_lcap14%Fiku, pema e parajsës Vote_rcap 14% [ 5 ]
Fiku, pema e parajsës Vote_lcap11%Fiku, pema e parajsës Vote_rcap 11% [ 4 ]
Fiku, pema e parajsës Vote_lcap58%Fiku, pema e parajsës Vote_rcap 58% [ 21 ]
Fiku, pema e parajsës Vote_lcap0%Fiku, pema e parajsës Vote_rcap 0% [ 0 ]
Fiku, pema e parajsës Vote_lcap14%Fiku, pema e parajsës Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Fiku, pema e parajsës

Shko poshtë

Fiku, pema e parajsës Empty Fiku, pema e parajsës

Mesazh nga Muslimanja Wed Oct 10, 2012 9:18 pm

Përqindja e lartë e sheqernave natyrale në fiq do të sigurojë që truri juaj të punojë më shpejt, të marrë edhe klasifikojë më mirë informacionet.
Profeti i njohur Muhamedi një herë kishte thënë: “Nëse do të dëshiroja një frut të parajsës, ky me siguri do të ishte fiku”. Pema më e njohur në traditën biblike, fiku përmendet edhe në Kur’an, dhe disa shkrime të Babilonisë, dhe me siguri civilizimi Sumer ishte i pari që e kishte përdorur si ilaç.
Fiku rrjedh nga Mesopotamia, në Egjipt përmendet 4.000 vite para Krishtit, por ishte edhe pema e preferuar e Kleopatrës. Konsiderohet që fiku është nga Azia Jugperëndimore, ndërsa përmes Turqisë ka arritur në Mesdhe. Sot kultivohet në të gjitha viset e ngrohta të globit të tokës.
Fiku hyn në të ashtquajturat bimë të lashta, dobitë shëruese të të cilit njeriu i njeh që nga fillesat e civilizimit.
Mjeku i vjetër, Plini Plaku për fikun ka thënë: “Fiqtë ripërtërijnë. I bëjnë të rinjtë më të fuqishëm, ndërsa të vjetrit i mbajnë të shëndetshëm dhe ua fshijnë rrudhat për t’u dukur më të rinj”. Përveç vlerave shëruese, fiku për popujt e lashtë me siguri ka paraqitur vlerë të rëndësishme religjioze ose simbolike. Kështu, nëse do të ishit pjesëtar i Lojërave Olimpike në Greqinë Antike, në vend medaljes së artë rreth fytit do të kishin fituar pikërisht fikun.
Dallojmë dy lloje themelore dhe ato janë: fiku i egër (Ficus caprifilus) dhe fiku i zakonshëm (Ficuscarica). Në popull ka shumë emra, varësisht nga klima. Ka rrënjë të forta dhe lehtë i përshtatet terrenit në të cilin rritet, në veçanti i do vendet shkëmbore.
Sa u përket veçorive shëruese të fikut, me siguri një nga karakteristikat themelore është përqindja e lartë e magnezit. Magnezi është një nga elementet themelore që mbrojnë sistemin tonë nervor nga stresi. Është shumë i rëndësishëm për eshtrat, imunitetin, shëndetin e trurit dhe sistemim nervor. Nxit shëndetin dhe vitalitetin, shëron shumë sëmundje, dhe në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson procesin e plakjes.
Në vitet e fundit është konstatuar që përveç kalciumit, i cili është mjaft i theksuar tek kompanitë për shëndetin, magnezi po ashtu luan rol shumë të rëndësishëm, respektivisht, ekuilibri adekuat në mes kalciumit dhe magnezit, do t’i kontribuojë kualitetit dhe gjatësisë së jetës suaj.
Duhet theksuar që fiqtë e thatë përmbajnë trefish më shumë magnez se sa ata të zakonshmit. Përveç magnezit në fiq kemi edhe kalium, kalcium, hekur, fosfor, bakër dhe vitaminat B6, vitaminë C dhe beta-karoten. Fiku ka nivel shumë të ulët të yndyrave dhe përmbajtje më të lartë të fibrave se sa çdo pemë dhe perime tjetër.
Pektina është fibër tretëse e cila redukton kolesterolin në gjak. Triptofani ndihmon te problemet me qarkullim dhe tek pagjumësia. Përqindja e lartë e sheqernave natyrore në fiq do të sigurojë që truri juaj të punojë më shpejt, të pranojë më mirë edhe informatat e ndryshme, kështu që mund të themi që fiku është stimulant i mirë natyror. Sigurisht, diabetikët duhen të kenë pak kujdes te fiqtë e thatë meqenëse përmbajnë përqindje më të madhe të sheqerit.
Veprimi themelor i fikut ka natyrë laksative, sikurse edhe i kumbullave, por përveç kësaj fiqtë (saktësisht lëngu i bardhë i tyre)në mjekësi natyrore përdoren edhe për shërimin e tumoreve, kollës, inflamacioneve të fytit, të thatit etj. Çaji nga fiqtë shëron sëmundjet e mëlçisë, fytit, organeve të frymëmarrjes, gurit të tëmthit, fshikëzës. Po ashtu mjaft i përhapur është aplikimi i tij si mjet në rastin e shërimit të sëmundjeve të kancerit, forcimin e imunitetit dhe forcimin dhe ripërtëritjen e vitalitetit.
Fiqtë e freskët përmbajnë deri 80 për qind ujë dhe 60 për qind sheqer natyral, prandaj përfitimet e konsumimit të fiqve, të freskët apo të thatë, janë të shumëfishta, shërbehen më ushqime të ndryshme, si meze, desert, pekmez, lëng, reçel, akullore etj. Është e nevojshme vetëm pak imagjinatë për t’u përzier biznesi me kënaqësi.
(d.b/BalkanWeb)
Muslimanja
Muslimanja
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 601
Piket : 1929
Respekti : 9
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 45
Vend ndodhja : Tirane

http://islami-puke.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi