Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcapZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Voting_barZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcapZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Voting_barZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 
Albani (761)
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcapZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Voting_barZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcapZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Voting_barZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 
emine (509)
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcapZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Voting_barZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 
Era (387)
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcapZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Voting_barZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 
Redi (338)
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcapZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Voting_barZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 
Visiana (198)
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcapZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Voting_barZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 
iDa (175)
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcapZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Voting_barZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 
Esila (153)
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcapZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Voting_barZbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 

Kush është në linjë
47 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 47 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcap3%Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 3% [ 1 ]
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcap14%Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 14% [ 5 ]
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcap11%Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 11% [ 4 ]
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcap58%Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 58% [ 21 ]
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcap0%Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 0% [ 0 ]
Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_lcap14%Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912

Shko poshtë

Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912 Empty Zbulohen fotot me ngjyra të Shqipërisë më 1912

Mesazh nga Shkruaj Tue Oct 23, 2012 7:27 pm

TIRANE - Jean Brunhes, gjeograf i njohur, dhe August Léon, fotograf me shumë famë, mbërrijnë në Shqipëri më 16 tetor, për një mision prej pesë ditësh. Klishetë e tyre të para tregojnë rrënojat e kalasë, pallatit të qeverisë së Esat Pashës, fermën e tij, portrete fëmijësh, burrash e grash, monumentesh kulti, tregun e qytetit. Këto janë vetëm disa nga imazhet që dy francezët fokusuan në këtë udhëtim të harruar të një shekulli më parë.
"Shqipëri 1912" titullohet aktiviteti që do të mbahet më 24 tetor në Tiranë, ku foto me ngjyra dhe filma nga "Arkivat e planetit" të fondacionit "Albert Khan" vijnë në Shqipëri me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë. Janë 100 fotografi dhe 5 minuta xhirime të rralla që rikthehen në vendin ku lindën. Përpos fotografive, më 24 tetor shfaqet edhe një dokumentar, në orën 19:30, i realizuar nga Eol Çashku, me muzikë të Inva Mulës. Teksti i tij lexohet nga Edmond Tupja. Ardian Marashi, drejtor i Qendrës së Studimeve Albanologjike, thotë se në projektet e 'Arkivave të Planetit' viti 1913 do të jetë viti i shqiptarëve dhe i Shqipërisë.
"Në Tiranë dhe më pas në Shkodër, pamjet e marra bëhen të ndryshme, duke krijuar një galeri të tërë me fotografitë e marra natyrshëm. Në një rrugë në Shkodër dhe më pas në një rrugë tregu me plot lëvizje, ata vendosin kamerën e tyre dhe filmojnë", - thotë Marashi. Gjatë itinerarit të tyre në Prizren, Shkup, Manastir dhe Strugë, ata nuk reshtin së fiksuari në celuloidet e tyre çaste jete, të cilat sot na tërheqin vëmendjen për nga pasuria artistike edhe dokumentare. "Kjo është një pasuri që Ambasada e Francës në Shqipëri pati delikatesën t'ua ofrojë shqiptarëve si dhuratë për 100-vjetorin e Pavarësisë", - shton Marashi.
Perandoria "Khan"
Në prag të Luftës Botërore që fillon të shfaqet në fillim të shekullit XX me antagonizmat e mëdha dhe rivalitetet vrastare, Albert Kahn, bankier i pasur francez, rreshtohet midis njerëzve të rrallë të cilët besojnë në idealin e paqes universale. Ai vendos t'i kushtojë një pjesë të mirë të pasurisë së tij vizionit të paqes, duke i vënë në përfitim të të gjithë njerëzimit zbulimet e fundit të bashkatdhetarëve të tij të mëdhenj, vëllezërve Lumière. Albert Kahn-i krijoi "Arkivat e Planetit", i bindur se njohja e tjetrit është rruga më e sigurt që çon në respektimin mes tyre të individëve dhe popujve. Ambicia e tij është të dokumentojë historinë dhe të fiksojë në kujtesën filmike mënyrën e jetesës dhe zakonet e shoqërive më të fraxhilizuara përpara se e gjitha kjo të zhduket përballë globalizmit që po shfaqet. Në këtë mënyrë ai dërgon gjeografët dhe fotografët e tij në rreth pesëdhjetë vende të Evropës, Azisë dhe Afrikës. Filantropi francez Albert Kahn (1860-1940), në vitin 1909 ndërmori projektin ambicioz për të krijuar koleksionin fotografik dhe filmik të të gjithë popujve të botës. Mundësitë financiare i kishte, sepse klasifikohej si një ndër njerëzit më të pasur në Europë. Në profesion ishte bankier. Jean Brunhes, gjeograf i njo
hur, dhe August Léon, fo
tograf me shumë famë, mbërrijnë në Shqipëri më 16 tetor, për një mision prej pesë ditësh. Klishetë e tyre të para tregojnë rrënojat e kalasë, pallatit të qeverisë së Esat Pashës, fermën e tij, portrete fëmijësh, burrash e grash, monumentesh kulti, tregun e qytetit. Këto janë vetëm disa nga imazhet që dy francezët fokusuan në këtë udhëtim të harruar të një shekulli më parë.
"Shqipëri 1912" titullohet aktiviteti që do të mbahet më 24 tetor në Tiranë, ku foto me ngjyra dhe filma nga "Arkivat e planetit" të fondacionit "Albert Khan" vijnë në Shqipëri me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë. Janë 100 fotografi dhe 5 minuta xhirime të rralla që rikthehen në vendin ku lindën. Përpos fotografive, më 24 tetor shfaqet edhe një dokumentar, në orën 19:30, i realizuar nga Eol Çashku, me muzikë të Inva Mulës. Teksti i tij lexohet nga Edmond Tupja. Ardian Marashi, drejtor i Qendrës së Studimeve Albanologjike, thotë se në projektet e 'Arkivave të Planetit' viti 1913 do të jetë viti i shqiptarëve dhe i Shqipërisë.
"Në Tiranë dhe më pas në Shkodër, pamjet e marra bëhen të ndryshme, duke krijuar një galeri të tërë me fotografitë e marra natyrshëm. Në një rrugë në Shkodër dhe më pas në një rrugë tregu me plot lëvizje, ata vendosin kamerën e tyre dhe filmojnë", - thotë Marashi. Gjatë itinerarit të tyre në Prizren, Shkup, Manastir dhe Strugë, ata nuk reshtin së fiksuari në celuloidet e tyre çaste jete, të cilat sot na tërheqin vëmendjen për nga pasuria artistike edhe dokumentare. "Kjo është një pasuri që Ambasada e Francës në Shqipëri pati delikatesën t'ua ofrojë shqiptarëve si dhuratë për 100-vjetorin e Pavarësisë", - shton Marashi.
Perandoria "Khan"
Në prag të Luftës Botërore që fillon të shfaqet në fillim të shekullit XX me antagonizmat e mëdha dhe rivalitetet vrastare, Albert Kahn, bankier i pasur francez, rreshtohet midis njerëzve të rrallë të cilët besojnë në idealin e paqes universale. Ai vendos t'i kushtojë një pjesë të mirë të pasurisë së tij vizionit të paqes, duke i vënë në përfitim të të gjithë njerëzimit zbulimet e fundit të bashkatdhetarëve të tij të mëdhenj, vëllezërve Lumière. Albert Kahn-i krijoi "Arkivat e Planetit", i bindur se njohja e tjetrit është rruga më e sigurt që çon në respektimin mes tyre të individëve dhe popujve. Ambicia e tij është të dokumentojë historinë dhe të fiksojë në kujtesën filmike mënyrën e jetesës dhe zakonet e shoqërive më të fraxhilizuara përpara se e gjitha kjo të zhduket përballë globalizmit që po shfaqet. Në këtë mënyrë ai dërgon gjeografët dhe fotografët e tij në rreth pesëdhjetë vende të Evropës, Azisë dhe Afrikës. Filantropi francez Albert Kahn (1860-1940), në vitin 1909 ndërmori projektin ambicioz për të krijuar koleksionin fotografik dhe filmik të të gjithë popujve të botës. Mundësitë financiare i kishte, sepse klasifikohej si një ndër njerëzit më të pasur në Europë. Në profesion ishte bankier.

(er.nu/GSH/BalkanWeb)
Shkruaj
Shkruaj

Numri i postimeve : 124
Piket : 371
Respekti : 100
Date e hyrjes : 26/02/2011
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi