Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcapDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Voting_barDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcapDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Voting_barDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 
Albani (761)
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcapDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Voting_barDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcapDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Voting_barDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 
emine (509)
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcapDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Voting_barDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 
Era (387)
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcapDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Voting_barDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 
Redi (338)
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcapDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Voting_barDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 
Visiana (198)
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcapDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Voting_barDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 
iDa (175)
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcapDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Voting_barDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 
Esila (153)
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcapDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Voting_barDrejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 

Kush është në linjë
50 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 50 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcap3%Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 3% [ 1 ]
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcap14%Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 14% [ 5 ]
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcap11%Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 11% [ 4 ]
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcap58%Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 58% [ 21 ]
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcap0%Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 0% [ 0 ]
Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_lcap14%Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve

Shko poshtë

Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve Empty Drejtësia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj të krishterit në garat e kuajve

Mesazh nga emine Mon Oct 07, 2013 8:09 pm

Omer ibnul hatabi një ditë kishte caktuar Amr ibn Asin r.a si guvernator të egjiptit. Në garat e kuajve që zhvilloheshin, nga konkurentët më të mirë ishin një kristian dhe djali i guvernatorit. Në fund, garën e fiton kristiani. Djali i guvernatorit i zemëruar e godet kristianin me kamxhik në kokë duke i thënë: "Si ta fitosh garën ti, kur unë jam djali i guvernatorit të nderuar?"

Djali i kristianit i tha se do të ankohem te Prijësi i besimtarëve, Umer ibnul hatabi. Kur përmendej emri i tij në atë kohë, dridheshin edhe mbretërit e Persisë dhe të Romës. Mjaftonte që një njeriu të keq t'i thotë që do të ankohem tek Umeri dhe ai të ndalohej nga padrejtësit dhe zullumet.
Por kristiani e dinte që muslimanët ishin të drejtë dhe do vendosnin drejtësi në këtë qështje. I bindur për këtë, merr rrugën dhe udhëton me devenë e tij nga egjipti për në medinë, kryeqytetin e islamit dhe të drejtësisë, ku takon Umerin r.a, udhëheqësin e muslimanëve, të cilit i thotë: Unë jam një kristian nga egjipti. Hyra në garat e kuajve dhe i fitova ato, por djali i guvernatorit tënd më goditi dhe më tha: "Si ta fitosh garën ti, kur unë jam djali i guvernatorit të nderuar?" Kur e dëgjoi këtë Umeri r.a, mblodhi shokët në xhami dhe i shkroi një letër Amrit ku e urdhëronte të vinte menjëherë bashkë me të birin.
Pasi erdhi amri me të birin dhe u takuan me Umerin r.a. ky i fundit merr kamxhikun që e mbante në dorë, me të cilin vendoste drejtësinë, ia drejton kristianit dhe i thënë: "Bjeri tani djalit të guvernatorit të nderuar!" Kështu kristiani e godet të birin e amrit. Umeri r.a i thotë: "Tani bjeri dhe kokës së guvernatorit!" Kristiani i habitur i thotë: "Mua më goditi djali i guvernatorit dhe jo vetë guvernatori.", por Umeri r.a ia kthen: " Bjeri edhe guvernatorit, pasi djali i tij nuk të goditi veqse duke u mbështetur mbi pushtetin e babait." Më pas i drejtohet Amrit dhe i thotë:
"Qysh kur keni filluar t'i robëroni njerëzit, në një kohë kur nënat i kan lindur të lirë?"
emine
emine

Numri i postimeve : 509
Piket : 1948
Respekti : 100
Date e hyrjes : 25/04/2011
Vend ndodhja : Turqi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi