Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcapShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Voting_barShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcapShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Voting_barShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 
Albani (761)
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcapShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Voting_barShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcapShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Voting_barShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 
emine (509)
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcapShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Voting_barShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 
Era (387)
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcapShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Voting_barShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 
Redi (338)
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcapShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Voting_barShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 
Visiana (198)
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcapShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Voting_barShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 
iDa (175)
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcapShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Voting_barShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 
Esila (153)
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcapShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Voting_barShikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 

Kush është në linjë
47 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 47 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcap3%Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 3% [ 1 ]
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcap14%Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 14% [ 5 ]
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcap11%Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 11% [ 4 ]
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcap58%Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 58% [ 21 ]
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcap0%Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 0% [ 0 ]
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_lcap14%Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve

Shko poshtë

Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Empty Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve

Mesazh nga Lorena Spaiu Tue May 17, 2011 8:38 am

Një studim australian, i udhëhequr nga një
shkenctar me origjinë indiane, ka gjetur që 6 vjeçarët të cilët kalojnë
pjesën më të madhe të kohës duke shikuar televizion, duke përdorur një
kompjuter ose duke luajtur video lojëra, kanë ngushtuar arteriet në sytë
e tyre – një tregues për një rrezik kardiovaskular në të ardhmen.
Studimi i parë i këtij lloji tregoi që sjelljet që kryhen gjatë
qëndrimit ulur, si koha e shikimit të televizionit, janë të lidhura me
një ngushtim mesatar prej 2.3 mikrometrave (1 mikrometër është një e
njëmilionta pjesë e metrit) në kalibrin retinal të arterieve.

Në studim, gjashtë deri shatë vjeçarët, që rregullisht morën pjesë në
aktivitete fizike kanë arteriet retinale për 2.2 mikrometra më të
gjera, në krahasim me ata fëmijë që kanë pak aktivizim.
“Ne kemi gjetur që fëmijët me një nivel të lartë të aktivitetit fizik
kishin një profil më të dobishëm mikrovaskular, në krahasim me ata me
nivelet më të ulëta të aktiviteteve fizike,” tha udhëheqësja dhe
kërkuesja në Qendrën për Rikërkim Visionar në Universitetin e Sidneit,
Bamini Gopinath.
“Kjo tregon që faktroët e stilit jo të shëndetshëm të jetës mund të
ndikojnë në mikroqarkullimin e hershëm në jetë dhe të rrisin rrezikun e
sëmundjeve kardiovaskulare dhe tensionin e lartë, më vonë gjatë jetës,”
tha ajo.
Studimi përfshiu 1,492 fëmijë në 34 shkolla fillore në Sidnej të
Australisë. Prindërit u përgjigjën në një pyetësorë me 193 çështje, duke
ofruar numrin e orëve të kaluara në çdo javë në aktivitete fizike
brenda dhe jashtështëpiake dhe aktivitetet që kryhen duke qenë ulur si
shikimi i televizionit, video lojërat, koha e leximit apo e kompjuterit.
Sipas vlerave mesatare, fëmijët kaluan 1.9 gjatë ditës duke shikuar
në ekran dhe 36 minuta në ditë në veprimtaritë e përgjithshme fizike.
Fëmijët e nivelit më të lartë të veprimtarisë fizike për vetëm një orë
ose më shumë kishin mesatarisht kalibër më të gjerë retinor se ata që
kalojnë më pak se gjysmë ore gjatë ditës.
Rritja e kohës pranë ekranit ishte lidhur me ngushtim të diametrit të
arterieve retinale, pas rregullimeve të bëra për moshën, gjininë,
kombësinë, ngjyrën e irisit, gjatësinë e bebëzes së syrit, masën e
trupit, shtypjen e gjakut dhe peshën e lindjes.
“Koha e tepruar pranë ekranit drejton në aktivitet më të vogël fizik,
zakone më të pashëndetshme për dieta dhe fitim të peshës,” tha ajo.
“Zëvendësimi i një ore në ditë të qëndrimit pranë ekranit me
veprimtari fizike mund të ishte efektive në mbushjen e efikasitetit te
veprimet që kryhen ulur në mikrovaskulaturën retinale tek fëmijët. Loja e
lirë duhet të reklamohet dhe shkollat duhet të kenë dy orë në javë të
detyrueshme në aktivitet fizik për fëmijët,” shtoi më tej ajo.
Studimi është publikuar në Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology: Gazetë e Shoqatës Amerikane për Zemër.
Shikimi i gjatë i televizionit mund të rrezikojë zemrën e fëmijëve Foto-210
Lorena Spaiu
Lorena Spaiu

Numri i postimeve : 22
Piket : 43
Respekti : 103
Date e hyrjes : 12/05/2011
Mosha : 35
Vend ndodhja : Paris

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi