Forumi Kulturor
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fotografi - winter
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyFri Feb 09, 2024 11:28 am nga Arjeta

» Lidhja e fortë midis stomakut dhe shëndetit të tiroides
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyFri Feb 09, 2024 11:12 am nga Visiana

» Çfarë mund të tregojë fryrja e tepërt e stomakut për shëndetin
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyFri Feb 09, 2024 11:10 am nga Visiana

» Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyFri Feb 09, 2024 11:01 am nga Albani

» Xhamia historike e Myftinisë Pukë , Kodërhani vatër përpjekjesh për Liri e Pavarësi të Atdheut
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyFri Feb 09, 2024 10:56 am nga Forum Kulturor

» Përurohet rindërtimi i xhamisë së vjetër të “ Kodër Hani ”, Pukë
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyFri Feb 09, 2024 10:54 am nga Forum Kulturor

» Fotografi te vjetra te Shqiperise
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyThu Sep 28, 2023 11:03 am nga Era

» Jo vetem mode por edhe ... - photo
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyThu Sep 28, 2023 10:34 am nga Bledari

» Vendim Kanunor Kishtar i at Nikolla Xhufka
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyThu Sep 28, 2023 10:03 am nga Donald

» Çifte - foto
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyThu Sep 28, 2023 9:23 am nga violeta

» Hixhab 2023 - 2024 Modele dhe style te ndryshme
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyThu Sep 28, 2023 9:16 am nga Esila

» Takim me Atëdhetarin dhe Artistin nga Medvegja
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyWed Sep 27, 2023 11:06 am nga Forum Kulturor

» Rexhep Abazi -Atëdhetari dhe Artisti nga Medvegja
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyWed Sep 27, 2023 11:05 am nga Forum Kulturor

» 100 VJET MYFTINIA PUKË 1923 - 2023
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyWed Sep 27, 2023 11:04 am nga Forum Kulturor

» Oda e Lumes dikur
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... EmptyWed Sep 27, 2023 11:03 am nga Forum Kulturor

Postuesit Kryesore
Admin (1314)
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcapDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Voting_barDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 
Forum Kulturor (928)
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcapDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Voting_barDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 
Albani (761)
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcapDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Voting_barDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 
Muslimanja (601)
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcapDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Voting_barDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 
emine (509)
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcapDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Voting_barDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 
Era (387)
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcapDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Voting_barDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 
Redi (338)
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcapDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Voting_barDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 
Visiana (198)
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcapDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Voting_barDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 
iDa (175)
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcapDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Voting_barDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 
Esila (153)
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcapDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Voting_barDua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 

Kush është në linjë
48 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 48 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 72 më Thu May 09, 2024 9:08 pm
Vizitor
Sondazh

Cilat tema te forumit lexoni me shume?

Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcap3%Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 3% [ 1 ]
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcap14%Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 14% [ 5 ]
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcap11%Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 11% [ 4 ]
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcap58%Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 58% [ 21 ]
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcap0%Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 0% [ 0 ]
Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_lcap14%Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Vote_rcap 14% [ 5 ]

Totali i votave : 36


Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por...

Shko poshtë

Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por... Empty Dua të pendohem me ardhjen e Ramazanit, por...

Mesazh nga Admin Sun Aug 14, 2011 1:32 pm

Pejgamberi (a.s) ka thënë:
“Allahu gëzohet më shumë për pendimin e robit të Tij,
se sa gëzimi i ndonjërit prej jush,
që është duke udhëtuar me kafshë në shkretëtirë,
papritur ajo i ikë dhe në të ndodhet ushqimi dhe uji i tij.
E humb shpresën se do ta gjej, ulet nën një pemë dhe shtrihet,
por gjithmonë pesimist për gjetjen e saj.
Ndërkohë që vazhdon në këtë gjendje, sheh përpara syve kafshën e tij,
e kap për litari, pastaj nga gëzimi i madh që kishte thotë:
O Zoti im, ti je robi im dhe unë jam zoti yt.
Gaboi prej gëzimit të madh”. (Transmeton: Muslimi
__________________________________________________________________________________

Mes’ud Sabri

I kthyer te Zoti ne Ramazan


Papritur, kuptova se Ramazani kishte ardhur. Kanë kaluar nga ai disa ditë. Dëshiroja të priste pak ashtu që të përgatitesha për ta takuar.

Të këqijat e mia janë të shumta dhe mëkatet janë të panumërta, por me gjithë këtë unë jam mysliman, si çdo mysliman që e do shumë Ramazanin dhe pret në të mëshirën e Zotit xh.sh.

Çfarë të bëj? Dua të jetoj Ramazanin, dua t’i lë punët e mia të këqija, dua që agjërimi im të pranohet; kam shumë frikë.

E vërtetë është se kam bërë shumë mëkate, por bujaria e Zotit ishte që më la të jetoj deri në Ramazan.

Ai dëshiron të më falë mua.

Po, e ndjej këtë. Është një mesazh i veçantë mes meje dhe Zotit tim.
Ai më do mua.. Po, unë i bëj mëkat Atij, por Ai është Mëshirëbërës, Falës, Pranuesi i teubes, pa dyshim që Ai dëshiron të më pranojë pendimin, por unë nuk jam i përgatitur. Oh dilema ime, çfarë duhet të bëj?

“Ooooo Zot” më ndihmo të pendohem te Ti. Dua të “ktheheeeeem”, dua të “pendoheeeeeem”.

O Zoti im, më merr për dore, ma prano pendimin, më ndihmo ndaj nefsit që urdhëron për të keqen.

O ti djall, shporru nga unë, largohu prej meje, më lër mua.

Aaaaaaaah, po dëgjoj të qeshurat e djallit, ai thotë: nuk të lë ty, sepse ti je i dobët dhe do të çoj larg bindjes e adhurimit.

Po dëgjoj një zë tjetër që mua më thotë: mos ju bind atij, ai është i dobët ti nuk je. Dëgjo thënien e Zotit “S’ka dyshim se intriga e djallit është e dobët” (4:76), “Vërtet ai (shejtani) nuk ka kurrfarë fuqie kundër atyre që besuan dhe i janë mbështetur Zotit të tyre” (16:99).

Ah grindjet e shpirtit tim, a jam unë i dobët? Jooooo , unë nuk jam i dobët… A është i fortë djalli? Jooooo, ai është i dobët, Zoti im nuk gënjen, Ai ka thënë se djalli është i dobët, d.m.th. unë jam i fortë, do të thotë mundem që unë të kthehem me sinqeritet tek Zoti.

Më kanë humbur disa ditë nga Ramazani, por akoma kanë mbetur shumë prej tij.

Çfarë po më ndalon tani që unë të kthehem? Ngrihu tani, merr abdes dhe drejtohu te Zoti yt, çfarë të ndalon? Djajtë janë të prangosur, dyert e xhennetit janë të hapura ndërsa dyert e zjarrit të mbyllura.

Të gjithë njerëzit janë në adhurim, xhamitë të mbushura plot dhe të gjithë agjërojnë. Njerëzit falin teravi dhe lexojnë Kur’an. Të gjitha këto a nuk më ndihmojnë të zgjidhë prangat e mia?

Ç’është kjo? Dera po troket? Kush po më thërret? Kush? Unë jam Ahmedi. (ai është shoku im i nderuar Ahmed, djalë i edukuar dhe fetar).

Urdhëro Ahmed. Selamun alejkum, si jeni?

Ve alejkum selam ve rahmetullahi.
Më fal që nuk të kam telefonuar, por kam qenë i zënë.

Nuk ka gjë.
Nuk të kam parë në xhami që në Ramazan? Ndoshta të ka penguar ndonjë gjë e hajrit.

Nuk ia ktheva; heshta pak çaste. Isha i hutuar.

E vuri re heshtjen time, por me të shpejtë e ndërpreu atë dhe tha: sot dua të të shikoj në xhami, fryma e taravisë është e bukur dhe të mbush me gëzim.

Foli dhe fytyra e tij shkëlqente nga gëzimi: në jetën time nuk kam parë gëzim më të madh se sa bashkimi i myslimanëve në adhurim.
Dëshiroj t’i flas por heshtja më ka mbërthyer.

Luftova me veten, duhet patjetër t’i flas dhe të dëgjoj këshillën e tij.
Pas një përpjekje të shpejtë fillova t’i flasë dhe i thashë: Ahmed, unë jam shumë i lodhur.

Ja plasa të qarit. Mu afrua duke u përpjekur të më qetësoj nga trishtimi im duke më thënë: çfarë ke o vëlla? Më thuaj, çfarë ke?

I thashë: dua të pendohem, por diçka në vete më ndalon. Dua të ma pranojë Zoti agjërimin tim, por nuk kam forcë për adhurim.

Ma ktheu duke më thënë: mos i beso, ti mundesh të kthehesh e të pendohesh. Çdo gjë që ke në kokë janë iluzione dhe ngacmime të djallit, por ato shumë shpejt do të mbarojnë.

I thashë: si mundet kjo?

Më tha: në qoftë se nuk më beson mua, atëherë ngrihu tani, merr abdes dhe falu. Hajde ngrihu tani, po të pres.

O Zoti im, lavdi Zotit.

Tani ndjej se jam plotësisht i lirë. Nxitova për të marrë abdes, mora dhe u fala. Sikur në sytë e mi kisha pasur perde e ajo u largua dhe sikur u lirova nga robëria.

Pas namazit shokut tim i thashë: a ke mundësi të ulesh me mua dhe të lexojmë diçka nga Kur’ani?

Fytyra e tij shkëlqeu nga sihariqi dhe gëzimi.

Mora librin e Zotit xh.sh, më dukej sikur po e merrja për herë të parë. Ndjeva një prehje dhe qetësi shpirtërore.

Në atë moment kuptova se ne mundemi të ndryshojmë jetën tonë dhe se shumë iluzione na ndalojnë për t’u kthyer te Zoti; le t’i shkatërrojmë këto pranga iluzive.

Rruga për te Zoti është e hapur nuk ka gjë ta mbyll atë, përveç iluzioneve të cilat duhet të mos zënë vend në jetën tonë.


Përktheu dhe përshtati nga arabishtja
Imam Lavdrim Hamja
/meshira-e-botes.com/
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 1314
Piket : 18968
Respekti : 19
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 25
Vend ndodhja : Shqiperi

https://forumkulturor.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi